Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 200 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Do wakacji zostało:

Ankieta

W wakacje:Witaj! Jeśli SZUKASZ pomocy w: -języku polskim; -języku angielskim; -historii; -języku francuskim itp. TO TEN BLOG JEST DLA CIEBIE! - WIELE materiałów NIEZBĘDNYCH do matury; - LICZNE artykuły o szkole, maturze, sposobach nauki; - propozycje ROZWIĄZAŃ zadań DOMOWYCH; - SZLIFOWANIE języka angielskiego; - wypracowania; - referaty; -opracowania lekcji. PONAD 402000 WEJŚĆ! ZAPRASZAM KAŻDEGO DNIA! ODKRYJMY PIĘKNO NAUKI!

Język polski- Motyw nienawiści w literaturze.

poniedziałek, 30 maja 2011 16:25
Skocz do komentarzy

Nienawiść to uczucie negatywne. Wyraża się silną niechęcią w stosunku do drugiej osoby, często jest też życzeniem, by obiekt nienawiści spotkało coś złego; w wielu przypadkach uczucie to przyjmuje obsesyjne natężenie. Nienawiść wpływa destrukcyjnie na psychikę – zarówno osoby, do której się odnosi, jak i tej, od której wychodzi. Jej przyczyny mogą być różne. Często jest reakcją na zadane cierpienie, niejednokrotnie wypływa z takiej a nie innej ideologii, czasem po prostu nie ma racjonalnego wytłumaczenia. Nienawiść jest opozycją miłości. Zdarza się również, że uczucia te, choć skrajnie różne, występują razem, jednocześnie.

 

Homer Iliada

Ten starożytny epos przedstawia dzieje wojny trojańskiej, wynikłe z wydarzenia, jakim była ucieczka greckiej królowej Heleny z synem trojańskiego króla, Parysem. Polubowne rozmowy o tym, by Trojanie zwrócili Helenę na nic się zdały, zaczęła się więc wojna. Grecy oblegali Troję przez dziesięć lat, by na końcu posłużyć się fortelem – koniem trojańskim – zdobyć miasto i zrównać je z ziemią. Zamieszanie, którego sprawcami były dwie osoby, Parys i Helena, przemieniło się w wywołaniu uczucia nienawiści pomiędzy narodami. Jest to skrajny jej przejaw, w jej wyniku przelana została krew niewinnych ludzi (zabicie Patroklesa przez Hektora; zabicie Hektora przez Achillesa i zbezczeszczenie jego zwłok). Nienawiść okazała się siłą nie do opanowania, niszczącą i będącą przyczyną wielkiej ogólnonarodowej tragedii.

 


William Szekspir Romeo i Julia

Opowieść ta mówi o zakazanej miłości – rody Kapuletich i Montekich, z których pochodzili kochankowie, były zwaśnione. Młodzi poznali się na balu i zakochali w sobie od pierwszego wejrzenia. Bardzo szybko pobrali się, jednak strach przed reakcją ich rodziców nie pozwolił im na ujawnienie tego faktu. Ponadto Romeo zabił kuzyna Julii, Tybalta, przekreślając tym samym szanse na pogodzenie rodzin. Nienawiść zwaśnionych rodów stała się tutaj przyczyną tragedii – Romeo wypił truciznę, a Julia z żalu za nim przebiła się sztyletem. 

 


Adam Mickiewicz Dziady, cz. III

Utwór pokazuje uczucie nienawiści między zniewolonymi Polakami a ich zaborcą, carem. W scenie Salon Warszawski pokazany został stosunek rosyjskiego aparatu władzy do Polaków. Zrozpaczona matka, pani Rollison przychodzi błagać senatora Nowosilcowa o łaskę dla jej więzionego syna. Spotyka się z pogardą, zostaje wyszydzona, a jej syn skatowany. Nienawiść wynika tutaj z poczucia dominacji i wyższości spowodowanych posiadaniem władzy nad uciskanymi. Łączy się z brakiem litości i szacunku.

 


Władysław Reymont Chłopi

Nienawiść tutaj pojawia się w dwóch aspektach. W pierwszym przypadku wypływa ona z chęci władzy i zazdrości. Maciej Boryna i jego syn, Antek, nieustannie walczą ze sobą o ziemię, a także o kobietę – Jagnę. Ich nienawiść spowodowana bezkompromisowością i brakiem jakiejkolwiek próby dojścia do porozumienia wzrasta z czasem, a punktem kulminacyjnym jest bójka, w której obaj doznają licznych obrażeń. Nienawiść ma charakter ściśle materialny, sprowadzający się do chęci posiadania: czy to ziemi, czy kobiety. Drugą konfliktową sytuacją jest relacja pomiędzy Jagną a wsią. Jagna jest inna od wiejskich kobiet – bardziej delikatna i mniej zaradna. W związku z tym staje się obiektem plotek, a społeczeństwo wiejskie stopniowo odsuwa ją od siebie. Nienawiść mieszkańców wsi wypływa tutaj z lęku przed innością, nieumiejętności zrozumienia, że czyjeś myślenie czy zachowanie może odbiegać od ogólnie przyjętych, zastanych i skostniałych norm.

 


Wisława Szymborska Nienawiść

Poetka w przewrotny sposób opowiada o nienawiści w dzisiejszych czasach, oceniając jednocześnie nienajlepszą kondycję świata. Nienawiść zostaje w wierszu upersonifikowana. Nie ma człowieka nienawidzącego, jest sama Nienawiść jako rządzące człowiekiem uczucie:

 

Spójrzcie jaka wciąż sprawna,

Jak dobrze się trzyma

W naszym stuleciu nienawiść

Jak lekko bierze przeszkody,

Jakie to łatwe dla niej – skoczyć, dopaść.

 

Nienawiści nie da się zwalczyć. Trwa w naturze człowieka i choć nie zawsze bywa jawna, można być pewnym, że kiedyś znajdzie się okazja do tego, by obnażyła się. Niejednokrotnie nienawiść rodzi się z pozornie chwalebnych wartości, takich jak patriotyzm czy sprawiedliwość. Jest przy tym uczuciem najsilniejszym, który przeważa wśród innych: litości czy dobroci. Jej skutki bywają tragiczne – wystarczy spojrzeć na powojenne zgliszcza. Nienawiść jest tutaj pokazana jako uczucie, którego nie ma sensu zabijać, nie jest to bowiem możliwe. Można ją rozpoznać, ma się ją w sobie, ale poza wyciszeniem jej, nie da się nic zrobić.

 

Inne przykłady literackie

Biblia – opowieść o Kainie i Ablu (nienawiść spowodowana poczuciem bycia gorszym od brata)
Mitologia – geneza wojny trojańskiej (jabłko niezgody spowodowało podział bogów na dwie opozycyjne grupy)
Jan Kochanowski Psalm 109 (źli ludzie nienawidzą tego, kto postępuje uczciwie)
Mikołaj Sęp-Szarzyński Frasunk do Kasie (nienawiść nieodłączną towarzyszką miłości)
George Gordon Byron Giaur (nienawiść do męża ukochanej)
Juliusz Słowacki Balladyna (nienawiść spowodowana zazdrością)
Henryk Sienkiewicz Potop (nienawiść do wroga – Szwedów)
Gabriela Zapolska Moralność pani Dulskiej (nienawiść ukrywana pod pozorami dobroci)
Tadeusz Różewicz Ocalony (nienawiść człowieka do człowieka w czasie wojny)

Podziel się
oceń
0
0Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

niedziela, 19 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  1 085 149  

Wyniki ankiety

W wakacje:

Jestem cały czas w domu.: 37%
Wyjeżdżam.: 63%

Łączna liczba głosów: 10981

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

O mnie

Zareklamuj swojego bloga!

O moim bloogu

Jeśli chcesz być na bieżąco, kliknij "LUBIE TO".

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 1085149
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 2682 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl